Počátek salesiánského díla
Za počátek salesiánského díla lze označit 8. prosinec roku 1841. Tehdy se Jan Bosco v severoitalském městě Turíně ujal šestnáctiletého chlapce Bartolomea, kterého kostelník vyhnal z kostela. Oslovil ho, projevil o něj zájem a pozval na příští neděli na katechismus. V neděli přišel Bartolomeo s osmi kamarády. Během několika let se kolem Dona Boska shromáždilo přes pět set chlapců, kteří u něj našli chybějící domov, zameškané vzdělání, prostor pro hru a zábavu, i prostředí, kde mohli rozvinout svůj život z víry. Setkání s Bartolomeem bylo semínkem, ze kterého vyrostlo celosvětové hnutí ve prospěch mládeže. Salesiáni dnes působí ve 122 zemích. Snaží se naplňovat záměr svého zakladatele – pomoci mladým lidem dobře nasměrovat svůj život.
Preventivní výchovný systém
Don Bosco prožíval s mládeží ve své oratoři zvláštní styl výchovy, který on sám nazýval preventivní systém. Tento způsob jednání s mládeží a styl duchovního života je základním pilířem práce salesiánů Dona Boska. K charakteristickým vlastnostem preventivního výchovného systému patří:
1. Rodinnost
Žít s mládeží tak, že vzniká prostředí bezpečí, v němž se mladí lidé cítí přijímáni a prožívají, že jsou doma.
2. Asistence
Aktivní přítomnost mezi mladými. Navazovat osobní vztahy, naslouchat jim, pokud je třeba vést, povzbuzovat společnou zábavu. Dospělý je partnerem a průvodcem ve výchově. Asistence vyžaduje láskyplné jednání s úctou k individualitě mladé ho člověka.
3. Láska vychovatele se projevuje ve třech směrech:
4. Veselost a optimismus
K naší pedagogice patří příjemné a radostné sdílení. Proto se vytvářejí atraktivní nabídky společného trávení volného času: výlety, zájezdy, hry, sport, hudba, divadlo, ale i práce.
5. Pohostinnost
Všichni spolupracovníci se starají o to, aby u nás panovala přívětivá atmosféra. Naše prostory a hřiště mají být místy, v nichž mladí rozvíjejí svou tvořivost a vlastní aktivitu, radostně a spontánní se setkávají, a tím se učí chápat a utvářet svůj život.