Honza v Turíně

Vyvěšeno: 10. 5. 2021 v 18:47
Card image cap

Od září by měl Honza Rozsypálek, zvaný Paleček, začít studia teologie v Turíně v Itálii. Zeptali jsme se ho, co právě dělá a co ho ještě do září čeká.

Na FB a IG jsme od tebe viděli několik zpráv z Itálie. Co tam právě děláš?

Od září, dá-li Pán, mě čeká studium teologie v Turíně na Crocettě [kročetě]. Z toho důvodu nyní absolvuji intenzivní kurz italštiny a jsem na měsíc právě na Crocettě, abych si cvičil své dovednosti v italštině i prakticky a poznal místní prostředí, do kterého mám nastoupit. Mimo kurzu jsem tak byl i na pár přednáškách z teologie.

Dnes v době covidu a omezení, jakou jsi měl cestu?

Původně jsem plánoval do Turína cestovat letadlem, ale v dubnu byly lety do Milána odloženy o další dva měsíce, proto jsem cestoval vlakem. Z Otrokovic jsem odjížděl v pátek v osm večer. Z Vídně jsem jel nočním vlakem do Innsbrucku a přes Brenner pokračoval do Verony. Do Turína jsem dorazil v sobotu ve tři odpoledne, kde mě čekal Filip Mareš. Celkem tedy cesta zabrala 19 hodin a 5 dní jsem zde musel být v karanténě, kterou musel ukončit negativní test. Nazpět bych se už měl vracet letadlem do Vídně.

Když mluvíš o Filipovi Marešovi, kolik je tam právě Čechů?

Nyní je na Crocettě Filip a Brandon Figueroa, který patří do naší české provincie. Pochází z Guatemaly a je misionářem v Bulharsku. Jinak jsem vděčný Filipovi, který se tu o mě stará 🙂

Jak se ti v Turíně líbí?

Většinu času jsem strávil kurzem italštiny, ale víc prostoru poznat Turín jsem měl o víkendu. Je to pro mě kolébka nás salesiánů, kde to všechno začalo. Několikrát jsem tak navštívil Valdocco. Co bylo pro mě překvapením, kolik je tu parků a muzeí. Dřív jsem neměl možnost tak poznat Turín. Líbí se mi tu. Jednak jsem teď poznal spoustu salesiánů, kteří zde studují a také jsem měl možnost chodit do místní oratoře, která je podobná našemu zlínskému Klubu.

Díky, Palečku, za rozhovor:-)

Pavla Oklešťková